Letošní dovolenou jsme se rozhodli strávit pod švýcarskými velikány jakými jsou Matterhorn a Eiger. Chtěli jsme se podívat do míst, kde se mimo jiné psala historie horolezectví a řešily se poslední velké problémy alpského lezení. Kromě výletů a ferrat jsme měli v plánu vystoupit i na některé z lehčích čtyř-tisícovek, které jsou všude kolem jako na dlani a vyzývají k zlezení.

eiger 01

Stan Voyager pro dvě osoby

Švýcarsko nepatří zrovna k nejlevnějším destinacím a proto se našim přechodným domovem stal stan/kemp. Vzhledem k plánu strávit několik nocí v kempu a zároveň mít možnost zaútočit na některý z alpských vrcholů, padla volba na stan Terra Nova Voyager, který obě tyto možnosti splňuje. Je extrémně lehký (1,8 kg), dostatečně prostorný pro spánek i vaření dvou horalů. Zároveň nám poskytne bezpečí a ochranu v exponovaných alpských polohách. Stan má zároveň dostatek důmyslně umýstěných kapes pro odložení potřebných drobností. Jeden hlavní vchod, který svou jednoduchostí umožňuje hladý vstup do stanu a chrání před nepřízní živlů.

Matterhorn stále na očích

Podmínky nám nakonec dovolili jen jednodenní pěší túry a feraty v mírnějších nadmořských výškách, za to však okořeněné famózními výhledy, horskými i gastronomickými zážitky.

eiger 02

Naše první kroky vedly pod úpatí Matterhornu, přes jezero Schwarzsee, k chatě Hörnlihüte. Odtud je vrchol Matterhornu a hřemen Hornligrat neustále na očích. Můžeme se kochat tímto neskutečně tvarovaným vrcholem, který vyčnívá z celého masivu okolních kopců. Zároveň jsou odtud k vidění další vrcholy jako jsou BreithornCastorPoluxDufourspitzeDent BlanchObelgabelhorn a další.

eiger 06 eiger 05

Stihli jsme také prověřit naše lezecké schopnosti na středně obtížné ferratě Mammut Kletersteig přímo nad Zerrmatem, která vyniká exponovanými traverzy ve skále a několika dlouhými výšvihy opatřenými žebříky.

eiger 03 eiger 04

Naší pozorností neunikla ani legendární severní stěna Eigeru, kterou jsme měli možnost obdivovat z obce Grindelwand. Strávili jsme několik nocí v kempu přímo pod touto legendární stěnou a měli možnost ji vidět za různých podmínek. Zábavu jsme se užili při lezení feraty Rotstock na vrchol Stockhorn 2 663 m, v západním hrebeni Eigeru. Samotná ferata nepatří mezi nejnáročnější, ale působivá atmosféra severní stěny Eigeru, vápencové útvary a mlhavé oblaky udělaly své.

eiger 09

Ferrata Mürren – Gimmelwald Klettersteig

Závěr výpravy jsme strávili v sousedním údolí na feratě Mürren – Gimmelwald Klettersteig. Na nástup feraty se dostanete pouze lanovkou nebo dlouhým pěším pochodem a začíná nevýrazným lesním traverzem, ale pasáže, které následují nám vzaly dech. Neskutečné skalní traverzy s ohromnou skalní expozicí a úžasný, houpavý nepálský most nám rozhodně přivodily silné zážitky.

eiger 11

Celá oblast je vemi turisticky oblíbená až zprofanovaná, protkaná množstvím lanovek a vlaků, které jsou pro našince cenově náročnější, ale celkový dojem z oblasti pod horskými velikány stojí za to. Nejen pro lidi se vztahem pro alpskou kulturu a horolezeckou hiistorii má tohle místo neodolatelné génius loci. Rozhodně se sem ještě vrátíme změřit síly s lákavými vrcholy.

eiger 10 eiger 12 eiger 14

Nabídka stanů Terra Nova a Wild Country

Autor testu je Ing. Tomáš Kadlec, instruktor skalního lezení, horský průvodce

Výlet pod Matterhornem a Eigrem