Tenhle kopec jsem měl v lezeckém hledáčku už nějakou domu. Vždyť jde o jednu z nejvýraznějších ikon Tater. Vede na něj mnoho atraktivních linií a je opředen mnoha horolezeckými zkazkami. Po delším plánování a čekání se mi to konečně povedlo. Předpověď počasí nebyla tak pozitivní, jako naše odhodlání a připravenost…

thumb gerlach 05

Jelikož přes léto Tatry praskají ve švech, naše kroky směřovaly k noclehu v kempu, kde se nějaké to místo vždy najde. Den před výstupem jsme si také objednali zpáteční tágo na Slezský Dom za 15 E, obsahující dokonce kafe a dezert 😉

gerlach-02gerlach-04gerlach-06gerlach-07

Od Slezského Domu vyrážíme lehce před osmou hodinou ranní, což není na tatranskou túru úplně obvyklý čas. U Batyzovského plesa jsme v devět a občerstvujeme se pramínky vody tekoucími z plesa. Zatím nikde nikdo. Ještě aby jo, vždyť je pracovní den. Pod nástup cesty nám to trvá slabou hodinku a půl. Míjíme Batyzovskou próbu a vidíme první skupinky lezců s vůdci, kteří již sestupují. Za několik hodin tudy půjdeme i my.

gerlach-08thumb gerlach 09

Náš zrak se ale upíná k levé části JZ stěny Gerlachu, kde jsme si vyhlédli linii „Ľavým pilierom na JZ rebro“ za II-IV. Pod nástupem se navazujeme, věšíme lezecký materiál a následuje ještě pár hlubokých nádechů, abychom se sladili s duchem hor, vyrážíme. Lezeme s průběžným jištěním s tím, že těžší pasáže odjistíme klasicky, postupově.

gerlach-10

Na vrcholcích okolních štítů se sbírají mraky. Za chvíli zahalí i naši linii mlha. Rázem je orientace daleko náročnější a my kličkujeme mezi pilířem a vedlejším žlabem. Vše má najednou jiný rozměr, ale stále si lezení užíváme a kocháme se horskými podmínkami. Hlavně aby nepršelo.

gerlach-11gerlach-12thumb gerlach 15

Za necelé dvě hodinky jsme na vrcholu. Skvělý pocit a euforie, mraky ustupují a je vidět i do okolí. Nahoře potkáváme jen jednoho vůdce s rodinkou, kteří zrovna scházejí.  Máme celý vrchol jen pro sebe a můžeme se kochat scenérií okolních štítů.

thumb gerlach 13

Zanedlouho scházíme dolů Batyzovskou próbou. Lano jsme schovali do batohu, takže jdeme dolů v duchu free sólo. Ve spodních pasážích by se docela hodilo a urychlilo sestup slaněním. Za dvě hodiny jsme dole a koukáme směrem, kde jsme ještě před chvíli stáli na vrcholu.

gerlach-14

Cestou od Batyzovského na Slezský dom nás chytne déšť, je to vypočítané na minuty. Tohle nás zastihnout při sestupu, tak je to o hubu. Mokří, ale spokojení si dáváme kafe na Slezském a domlouváme čas odjezdu dolů. Tam už můžeme vše zapít zlatavým mokem a nechat v sobě doznívat vrcholové zážitky. Dnes byl dobrý lezecký den!

gerlach-16gerlach-17gerlach-19gerlach-20

gerlach-18

 

Autor článku je Ing. Tomáš Kadlec, instruktor skalního lezení, horský průvodce, náš ambasador a tester

Gerlach 2654 m (horo)lezecky