„Kdesi vysoko v horách je ukryto pohádkové bohatství – zlatý poklad, který po staletí střeží Tonkawové před chamtivými bělochy.“
Tak zní úvodní charakteristiky stejnojmenného filmu na motivy Karla Maye, Poklad na Stříbrném jezeře. Mně se podařilo podobný poklad objevit v podobě samotného jezera, jeho okolí, úchvatných skalních stěn a hravých via ferrat. Tím pokladem je jezero Como.

como 02

 

Jezero Como leží severně od Milána a Bergama, přibližně tři hodiny jízdy autem od Lago di Garda. Na rozdíl od Gardy jsou břehy Coma více přírodního charakteru a není zde tolik turistů. Nad jezerem a dále do vnitrozemí se strmě vypínají vápencové stěny a hory až do výšky kolem dvou tisíc metrů. Zdejšího domácího prostředí si cení i slavný hollywoodský herec George Clooney, který tu má svoji vilku.

 

como 01

 

Zejména kolem města Lecco, které je velmi atraktivní svou přímořskou atmosférou a historií, lze najít velkou koncentraci via ferrat. Stejně tak i v dalších místech kolem jezera jsou rozesety další zajímavé zajištěné cesty.

První ferrata, na kterou padl los a kterou jsme vylezli, byla via ferrata Gruppo Alpini Medale, šplhající se na stejnojmenný vrchol Corno Medale 1029 m. Tato zajištěná cesta obtížnosti D je situovaná v impozantní skalní stěně, tyčící se nad severním okrajem Lecca. Skála je překvapivě kompaktní a lezecky atraktivní. Kdo chce, může většinu cesty lézt po skále a členitých chytech. Místo ocelového jistícího lana jsou tu řetězy. Ač je přístup pod ferratu dobře značený, hovor s místním horalem mě svedl z cesty a místo vrcholu plánované ferraty jsem došel na sousední vrchol Monte San Martino 1046 m. Nezbývalo než seběhnout dolů a začít znovu – lezení jsem si rozhodně nechtěl nechat ujít.

Alfou a Omegou zdejšího lezení jsou dvě via ferraty Gamma I a Gamma II. Jde spíše o slovní hříčku, která mě při lezení těchto ferrat napadla. Nicméně tyto dvě cesty rozhodně stojí za to. Pro ty, kteří si chtějí udělat pohodovější den, přichází v úvahu ferrata Gamma I (C). Tato cesta šplhá přes soustavu žebříků na náhorní plošinu k vrcholu Pizzo d´Erna (1365 m), kde panuje až neskutečný klid a otevírají se před vámi překrásné výhledy do údolí. Po občerstvení v místním „refugiu“ se můžete dolů svézt kabinovou lanovkou za pěkných 6 €.

Pro opravdové vytrvalce a maximalisty se nabízí možnost zvládnout obě ferraty za sebou. Po zdolání ferraty Gamma I můžete po krátkém pěším přesunu pokračovat na ferratu Gamma II (D/E). Ferrata začíná náročným přístupem pod cestu, kdy se škrábete strmě nahoru korytem vyschlého potoka. Na ferratě je několik kolmých, ojediněle až lehce převislých pasáží, koutů a komínů, ale s dobrou lezeckou technikou se zde jen lehce zapotíte 😉 Po zdolání ferraty vám odměnou bude vrcholový pohled na okolní hory, Lago di Como v dálce a třeba i paraglidisté plachtící nad vámi.

 

como 03 thumb como 04 thumb como 05 thumb como 06

 

Další z perel tohoto třpytivého pokladu je via ferrata Centrale C.A.O (D), která je dostupná z městečka Menaggio na západním pobřeží Coma. K začátku túry se můžete nechat z Menaggia vyvézt místním linkovým autobusem, takže si za pár „éček“ můžete užívat silné zážitky v klikatých serpentinách – místní autobusáci je zvládají jako nevýznamné zatáčky.

Via ferrata Centrale C.A.O. je proměnlivá, pestrá a má již horský charakter. Intenzivní, lezecké pasáže se střídají se skalnatými hřebínky a travnatými přechody. Skála je zde zajištěna ocelovým lanem a hned vedle je jistící řetěz, který můžete použít při absenci chytů či nedostatku morálu. Z vrcholu ferraty je vidět na švýcarskou stranu a jezero Lugano. Za vrcholem ferraty se ocitnete na vizuálně působivém hřebeni, který je bohužel poznamenán nedávnými požáry. Nicméně příroda má svá pravidla, nevzdává se, a tak již zde vesele bují nová vegetace. Kdo by neměl dost, může si po lezení přidat ještě horský trail a cestu dolů seběhnout klikatými vrstevnicemi a ostrými serpentinami.

 

 

Samostatnou kapitolou je na Comu „gastro-zóna“, kterou si může člověk vychutnat nejen na úpatí hor, ale i po návratu z vrcholků a osvěžení v jezeře. Jídlo je tu opravdu znamenité!

Tuto destinaci můžu všem vřele doporučit. Oproti Rakousku zde panuje měkčí ferratová klasa, takže to, co je v Itálii uváděno jako ferratové „Déčko“, v Rakousku by bylo nejspíše tvrdším „Céčkem“. Nicméně to nijak neubírá na hodnotě, půvabu a atraktivitě zdejších cest. Naopak je to milým zpestřením a lokální charakteristikou. Hore zdar!

 

como 07como 08como 09como 10como 11como 12como 13como 14como 15como 16como 17como 18como 19como 20

Autor článku je Ing. Tomáš Kadlec, instruktor skalního lezení, horský průvodce, náš ambasador a tester

Lago di Como – Poklad na Stříbrném jezeře